Kategórie      
Výrobcovia / značky

Ako vybrať klimatizáciu

Úvod Ako vybrať klimatizáciu

Pri správnom výbere klimatizáci je potrebné zodpovedať pár základných otázok:

 

Nástenné klimatizácie pozostávajú z 2 hlavných častí: vonkajšej a vnútornej chladiacej jednotky ďalej zo spojovacieho potrubia a komunikačného káblá. 

Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu do interiéru, kde je potrebný odvod kondenzátu z vnútornej jednotky bud do odpadu, alebo mimo vnútorných priestorov budovy.

V prípade potreby viacerých vnútorných jednotiek do miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Vo väčšine prípadov postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné. 

 

1. Aký výkon klimatizácie potrebujem?

Je rozdiel či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom dome, bytovom dome alebo vo výškovej budove. Z hľadiska inštalácie rodinný dom predstavuje najjednoduchšie riešenie v umiestnení vonkajšej jednotky.

Výkon klimatizácie je najdôležitejší technický parameter, na základe ktorého si možno vybrať to správne zariadenie. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si chcete kúpiť, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť. Ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. Orientačne si výkon klimatizácie môžete vypočítať podľa m2 priestoru, v ktorom sa bude klimatizačná jednotka nachádzať. Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

 

 

Rozloha Výkon Klimatizácie
 rozloha do 25m2  2,5 kW
 rozloha od 25m2 - 40m2  3,5 kW
 rozloha od 40m2 - 60m2  5 kW
 rozloha od 60m2  6 kW a viac

 

Okrem toho výkon klimatizácie ovplyvňuje aj niekoľko ďalšich faktorov:

 • rozloha a objem miestnosti
 • orientácia miestnosti podľa svetových strán
 • rozmer a typ okien
 • počet osôb pohybujúcich sa v priestore
 • počet elektrospotrebičov
 • tepelná izolácia miestnosti

2. Klimatizáciu je potrebné správne umiestniť

Správne umiestnenie klimatizácie je veľmi dôležité. Vnútorná jednotka sa montuje do interiéru. Najlepšie umiestnenie je keď sa dá táto jednotka namontovať na obvodovú stenu a určite nie oproti sedačke alebo posteli. Podstatné je si zodpovedať aj to, akú miestnosť potrebujete chladiť / kúriť. Toto je dôležitý parameter pre hlučnosť jednotky – najmä u miestností na spanie. U nás nájdete klimatizácie, ktoré majú hlučnosť dokonca len 16 db, čo je pre ľudské ucho takmer nepočuteľné. Takéto umiestnenie kvôli tomu aby ste neboli vystavený priamemu prievanu. Každá klimatizácia je limitovaná dĺžkou prepojovacieho Cu potrubia. Preto je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky. Vonkajšia jednotka sa montuje napríklad na balkón, fasádu, strechu alebo sa jednoducho položí na zem a čo najbližšie k vnútornej jednotke.


3. Aké sú ďalšie funkcie klimatizácie, ktoré môžem využiť ?

Dnešné klimatizácie vedia toho viac ako len chladiť, mnohé z nich majú aj množstvo inovatívnych funkcií ako:

 • kúrenie – dnešnú klimatizáciu využijete v prechodnom období aj na vykurovanie
 • ovládanie klimatizácie mobilom cez WIFI – požadovanú teplotu si viete nastaviť prostredníctvom smartfónu cez internet ešte pred príchodom domov
 • aktívne čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu…
 • zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – umožňuje upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti
 • dizajn jednotky – klimatizácia tiež môže pôsobiť ako dizajnový doplnok Vašej obývačky

Ak ste si už odpovedali na tieto základné otázky tak si môžete jednoducho v našom obchode pomocou vyhľadávania najsť naj optimalnejšiu klimatizáciu vhodnú práve pre Vás.  Poprípade nás môžete kontaktovať cez telefón na čísle 0948 652396 alebo cez kontaktný email, kde môžete objednať termín obhliadky kde príde náš technik a nájde vhodné riešenie vašu Klimatizáciu..


Copyright 2020 - 2024 © www.smarthomeklima.sk Inteligentná domáca klimatizácia